Związek Syndykalistów Polski walczy o przywrócenie związkowców w sieci Dino

Związek Syndykalistów Polski zorganizował pierwszą z serii pikiet w kampanii skierowanej przeciwko łamiącej prawa związkowe sieci supermarketów Dino. Syndykaliści domagają się przywrócenia do pracy zwolnionych pracownic, zaprzestania zastraszania związkowców oraz poprawy warunków pracy w całej sieci. Pikieta miała miejsce we Wrocławiu.

Na jesieni tego roku, pracownice marketu Dino w Wielkopolsce założyły związek zawodowy, by walczyć o lepsze warunki pracy. Trzy pracownice ujawniły się jako przedstawicielki związku, teoretycznie chronione przez prawo. Niedługo później, sieć Dino nie przedłużyła umowy o pracę z jedną z nich, a inną zwolniła dyscyplinarnie pod pretekstem palenia papierosów, co w przypadku innych pracowników jest oczywiście tolerowane. W odpowiedzi na pozew jednej z pracownic, pracodawca zarzucił pracownicy "anarchizowanie relacji społecznych", "oczernianie pracodawcy", oraz spowodowanie "utraty zaufania pracodawcy do pracownika".

Pracownice walczyły jedynie o drobne zmiany w warunkach pracy, takie jak wprowadzenie wózków widłowych w sytuacji gdy ręczne dźwiganie ciężarów narażało pracownice na utratę zdrowia, oraz ograniczenie zbyt licznych nadgodzin, zwłaszcza w święta.

Niestety wielkopolska centrala "Solidarności", do której należał związek w Dino, wykazała się daleko posuniętą biernością w sprawie zwolnionych pracownic. Co gorsza, zalecano pracownicom powstrzymanie się od działań protestacyjnych, co przyniosło jedynie korzyści pracodawcy, nie dając nic w zamian pracownicom. Wygląda na to, że "Solidarność" nie zamierza walczyć o zwolnione pracownice należące do związku. Jednej z nich nie dostarczono nawet pomocy prawnej w pisaniu pozwu o przywrócenie do pracy.

W związku z zaistniałą sytuacją, Związek Syndykalistów Polski uznał, że nie można pozwolić, by sprawa przeszła bez echa. ZSP pomogło jednej z pracownic napisać pozew o przywrócenie do pracy, oraz zorganizowało pikietę pod jednym ze sklepów Dino we Wrocławiu. Zachęcamy pracowników sieci Dino, którzy nie boją się walczyć o swoje prawa, a także klientów do przyłączenia się do protestu, by domagać się przywrócenia zwolnionych działaczek związkowych do pracy!

Naszą bronią jest pomoc wzajemna i SOLIDARNOŚĆ (ta prawdziwa).

Language: 

Section: 

Content type: