Začal sa časovo neobmedzený štrajk učiteľov

Učitelia na Slovensku dnes vstúpili do časovo neobmedzeného štrajku. Štrajk organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá na 11.00 zvolala demonštráciu na Námestí SNP v Bratislave. Aj napriek daždivému počasiu sa na námestí zišlo približne 1500-2000 učiteľov, študentov a podporovateľov. Medzi rečníkmi boli okrem členov štrajkového výboru aj zástupcovia lekárskych odborov, zdravotných sestier a pôrodných asistentiek (ktoré v súčasnosti bojujú formou hromadných výpovedí za zvýšenie miezd) či známe osobnosti za rodičov.

Protestujúci sa krátko po 12.30 začali presúvať k parlamentu, kde sa akcia po niekoľkých krátkych prejavoch skončila.

Zatvorených by malo byť v prvý deň štrajku vyše 300 škôl z celkovo vyše 5000 škôl na Slovensku. V rôznych formách obmedzenej prevádzky bolo pritom v pondelok mnoho ďalších škôl. Do štrajku sa zapojilo vyše 11 000 učiteľov a učiteliek z vyše 720 materských, základných a stredných škôl. Situáciu sa pokúsili zmapovať noviny SME na svojej webstránke. Útržky z prejavov na námestí priniesli topky.sk.

Informácie o štrajku, zastrašovaní, ktorému učitelia čelia, ale aj ďalších akciách, nájdeš na www.isu.sk, kde sa nachádzajú aj požiadavky štrajku. Takisto tam nájdeš aj možnosti, ako podporiť štrajk, citujeme:

Veľa rodičov ponúka rôzne formy podpory štrajkujúcim učiteľom. Veľmi si to vážime a sme za to vďační.
Podporiť nás môžete nasledujúcimi spôsobmi:
1. Podpíšte sa na našom webe cez nižšie uvedený formulár.
2. Napíšte pánovi premiérovi, čo pre tento štát (teda vás a vaše deti) spravili učitelia. Podrobnosti na Facebooku.
3. Podporte finančne konkrétne štrajkujúce školy a učiteľov vo vašom okolí. Ďakujeme za všetky ponuky finančnej pomoci, ale nie je v našich silách zbierať príspevky centrálne a následne zabezpečiť rozdelenie darovaných peňazí medzi tisíce učiteľov.
4. Povzbuďte učiteľov vašich detí v účasti na štrajku. Mnohí učitelia a riaditelia sú zastrašovaní a boja sa následkov pre nich alebo pre školu. Ukážte ich zastrašovateľom, že za nimi stojíte.

Language: 

Section: 

Content type: